Modele toaleta curte

Unele tipuri de toalete autonome sunt mai ieftine si mai usor de construit in timp ce pentru altele veti avea nevoie de mai multi Bani si un numar mai mare de Ore de lucru. Tipuri de toalete autonome1. Toaleta cu FOSA septicaAceste toalete au nevoie de o Groapa de cel Poutine 1,5 metri adancime in care se va monta o FOSA septica de MICI dimensiuni. Podeaua va trebui sa fie foarte Solida iar WC-UL propriu ZIS va putea fi sub forma unei Banci sau a unui Gauri in podea. FOSA septica se va vidanja de catre o Firma specializata de cel Poutine doua ori PE an. Citeste si: cum ITI construiesti singur o Pompa de APA care nu sont nevoie de electricitate2. Toaleta cu récipiendaire de colectareAcest Tip de toaleta nu va avea nevoie de o Groapa, recipientul de colectare fiind Montat direct Sub Banca sau scaun. Dupa ce folositi toaleta ca trebui sa turnati o cantitate suficienta de pamant preparat, cenusa sau rumegus. Cand containerul se umple, continutul poate fi transferat intr-o Lada pentru compost, Care datorita continutului Mare de pamant, cenusa sau rumegus se va putea transforma in compost.

3. Toaleta uscata cu prévisualisées a urineipentru acest Tip de toaleta veti avea nevoie de un sistem de prévisualisées a urinei. Un vas de toaleta Special va séparation urina intr-un destinataire Special iar fecalele intr-un Alt compartiment. Pentru fecale se foloseste dupa fiecare utilizare un Strat de cenusa sau var nestins Care datorita lipsei umiditatii vor ajuta la transformarea Lor in compost dupa o anumita perioada. Cele doua recipiente vor avea sisteme de ventilatie soins vor ajuta la eliminarea APEI, in vasul de urina Ramanand cristale de acide urique si diferite tipuri de saruri. Vezi si: Construieste-TI un bec solaire-proiect DIY pentru Lumina de 55 wati gratis4. Toaleta bioaceste WC-URI se pot achizitiona de la crochetmodèles de specialitate si sunt formiate dintr-un récipiendaire sigilat cu bioactivatori 100% naturali Care au in compozitie ferments si micro organisme care vor descompune MATERIA Organica, resturile Alimentare sau Hartia igienica. Dans urma acestui proces va rezulta dioxyde de carbone, Azot si APA care este Ecologica putand fie folosita in Gradina. 5.

Toaleta Chimica functioneaza pe baza acelorasi principii de descompunere a materiilor organice numai ca folosesc substante CHIMICE in loc de bioactivatori. Din cauza acestui fapt substantele rezultate nu sunt ecologice si vor trebui colectate de o Firma specializata. Alegerea locatiei unei toaleteinainte sa va apucati de construirea toaletei va trebui sa Luati in considerare care este cea mai buna locatie pentru camerieri acestuia. IATA cateva reguli de care va trebui sa tineti CONT: recomandare: cum se construieste un Solar DIN teava PVC-ieftin si eficient-distanta fata de sursele de APA-toaleta ar trebui sa fie la o distanta de cel Poutine 25 de metri de orice fantana, Parau sau Izvor. Luati in considerare si fantanile vecinilor, iar daca terenul este in Panta, amenajati toaleta in Zona cea mai joasa-distanta fata de beciuri-pivnitele sau beciurile ar trebui sa fie situer la o distanta de cel Poutine 12 metri de toaleta-distanta FATA Grajduri si poieti-toaleta ar trebui sa fie la o distanta de cel Poutine 4 metri de cladirile animalelor-distanta fata de copaci si arbusti-toaleta ar trebui sa fie situata la CEL Poutine un metru de arbusti si la 4 metri de arborii mai mari-distanta fata de limita Proprietatii-Verdino ta ar trebui sa fie la CEL Poutine 1 metru de limita Proprietatii-Orientarea-toaleta nu va trebui sa AIBA intrarea spre o cale de accès sau spre proprietatile vecinilorVezi si: IATA cum construiesti o cusca pentru cainele Tau-schite si Etape pas cu pasSfaturi constructie WC in curtePentru construirea unei toaletei va trebui sa faceti o schita in care sa stabiliti forma, structura si dimensiunile acestuia. Pentru construirea unei toaleta cu o Fundatie de ciment va trebui sa parcurgeti pasii urmatori:-Sapati o Groapa de 2 metri adancime si cu laterale de 1,2-1,4 metri-Amenajati un cofraj si turnati un Strat de Beton PE Marginea gropii sau puteti sa folositi caramizi si mortier-Construiti structura de lemn a WC-ului-pentru pereti veti putea folosi scanduri din lemn sau panouri metalice sau DIN Alte materiale-pentru acoperis Puteti folosi carton BITUMAT sau tabla-daca doriti puteti Izola peretii WC-ului la Intérieurrecomandare : Cum ITI construiesti o piscina DIN Stratificate-te Costa mai Poutine de 100 de euroscandurile din lemn vor trebui tratate cu substante antiseptice pentru nu permite dezvoltarea bacteriilor sau microbilor.