Σήκω ψυχή μου

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η από την αρχή της σχολικής χρονιάς προγραμματισμένη επίσκεψη μαθητών της Γ’ τάξης στην έκθεση του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων με τίτλο “Σήκω ψυχή μου”, σχετικά με τη μουσική των Μικρασιατών προσφύγων. Μετά από σύντομη εισαγωγή για τα ιστορικά γεγονότα, την έλευση και τις τύχες των Ελλήνων προσφύγων στο ελληνικό κράτος, οι μαθητές, υπό την καθοδήγηση της μουσειοπαιδαγωγού κ. Φλώρας Σπύρου, ετοίμασαν και παρουσίασαν θεατρικές εικόνες αντίστοιχες με ορισμένους στίχους από δύο τραγούδια Μικρασιατών καθώς και από το τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου “Ζεϊμπέκικο”, από όπου και η φράση-τίτλος της έκθεσης. Οι παγωμένες θεατρικές εικόνες, με ενσωματωμένες στιγμές “ζωντανού πίνακα” (tableau vivant), ετοιμάστηκαν με τεχνικές ομαδικού θεάτρου επινόησης, με την πρωτοτυπία, την αλήθεια, τη δημιουργικότητα και τη συγκίνηση του θεάτρου αυτού του είδους. Στο τέλος οι μαθητές ρωτούσαν αν όντως τελείωσε το πρόγραμμα και αν θα μπορούσαμε να μείνουμε κι άλλο… Η επίσκεψη μάς πρόσφερε ένα πρωινό υποστήριξης του μαθήματος της Ιστορίας, αλλά με τη γοητεία και τη δύναμη της βιωματικής συμμετοχής σε αυτό, χάρη στη θεατρική τέχνη που τόσο λείπει στο σχολείο.