Το θωρηκτό Αβέρωφ και “το της θαλάττης κράτος”

Την Τρίτη 24 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε η από την αρχή του σχολικού έτους προγραμματισμένη επίσκεψη στο Θωρηκτό Αβέρωφ στον Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου (Πλωτό Ναυτικό Μουσείο Πολεμικού Ναυτικού), στην οποία συμμετείχαν μαθητές της Γ΄ τάξης. Το ακόμη και σήμερα εντυπωσιακό καταδρομικό πλοίο πήρε διαστάσεις “θωρηκτού” στο φαντασιακό του λαού της Αθήνας, ο οποίος το υποδέχθηκε στον κατάπλου του το 1911 και το βάπτισμα του πυρός στους Βαλκανικούς πολέμους, όπου και συνδέθηκε με τον διπλασιασμό των συνόρων του ελληνικού κράτους ως “πλοίο της νίκης”.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του πλοίου, που συνδύαζαν την εργασία, τη σίτιση και τον ύπνο για το πλήρωμα, σε μηχανήματα και δεδομένα που καθιστούσαν το σκάφος αξιόπλοο και αξιόμαχο, καθώς και σε ιδιαίτερες στιγμές από την ιστορία του, όπως η συμμετοχή του στη ναυμαχία της Έλλης (1912, Α΄ Βαλκανικός Πόλεμος). Αυτό όμως που τους εντυπωσίασε περισσότερο ήταν οι μεγαλοπρεπείς τραπεζαρίες των αξιωματικών, αλλά και το μικρό ανάστημα των ανθρώπων που φορούσαν τις εκτιθέμενες ναυτικές στολές!

Το θωρηκτό “Αβέρωφ”, μαζί με την παρακείμενη τριήρη “Ολυμπιάς”, είναι μάρτυρας της ναυτοσύνης των Ελλήνων, του δεύτερου ισχυρού και διαχρονικού στοιχείου ταυτότητας σε συνδυασμό με τη γλώσσα. Αυτή ακριβώς η ναυτοσύνη αποτυπώνεται στο έργο του Οδυσσέα Ελύτη με το όνομα “Μαρίνα” της ποιητικής του “κόρης”.

Η ωραία λιακάδα με τη βόλτα στη μαρίνα του Φλοίσβου συμπλήρωσε τη χαρά αυτού του πρωινού.