Η εκδρομή στη Δυτική Ελλάδα

Κρατήσαμε τη μαζικότερη εξόρμηση του σχολείου μας για το τέλος της σχολικής χρονιάς και ευτυχήσαμε να τη δούμε να στέφεται με απόλυτη επιτυχία. Από 28 Μαρτίου έως 1 Απριλίου, 128 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου, με τη συνοδεία 7 διδασκόντων, επισκέφθηκαν ιστορικά μέρη της Δυτικής Ελλάδας.

Αναφέρουμε ενδεικτικά μερικά από τα highlights της εκδρομής:

Στην Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου επισκεφθήκαμε τον Κήπο των Ηρώων, που με τη θυσία τους γύρισαν τον Εθνικοαπελευθερωτικό Αγώνα, τη στιγμή που φαινόταν ότι όλα είχαν χαθεί.

Στην Τουρλίδα, συνδυάστηκε το εξωτικό περιβάλλον των αλυκών με την πρωτότυπη διαθεματική παρουσίαση του Μουσείου του Αλατιού.

Στα Γιάννενα, κυκλοφορήσαμε στο Κάστρο, επισκεφθήκαμε το καταπληκτικό Μουσείο Αργυροχρυσοχοϊας και περάσαμε στο νησάκι της λίμνης, όπου είδαμε από αρχαίους φιλοσόφους “αγιογραφημένους” σε μοναστήρι, μέχρι το τέλος του Αλή πασά και της κυρά Φροσύνης, δραματοποιημένο στον “τόπο του εγκλήματος”.

Στην Πάργα περπατήσαμε στην αμμουδιά, απέναντι από γραφικά νησάκια.

Στη Νικόπολη περιδιαβήκαμε τα ερείπια της πόλης που έχτισε ο Οκταβιανός Αύγουστος, για την νίκη που τον έκανε κοσμοκράτορα. (Είναι δύσκολο να συλλάβει κάποιος ότι ήταν σ’ αυτά τα μέρη που συγκρούστηκε ως ο κυρίαρχος της Δύσης με τους κυρίαρχους της Ανατολής, Αντώνιο και Κλεοπάτρα).

Στις πηγές του Αχέροντα (του ποταμού που κατά τους αρχαίους οδηγούσε στον άλλο κόσμο), βρεθήκαμε να κινούμαστε ανάμεσα σε καταπράσινη βλάστηση και τυρκουάζ νερά (που δίνει κι αυτό μια αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε άλλο κόσμο…).

Στη Λευκάδα, η μαγεία ξεκινάει από το ότι είναι νησί στο οποίο πας με το πούλμαν και συνεχίζεται καθώς παρακολουθείς από τις καφετέριες, κατά μήκος της λιμνοθάλασσας, το συντονισμένο πέταγμα εκατοντάδων φλαμίνγκο.

Όσο για τα βράδια, στην Πρέβεζα, ο χορευτικός ανταγωνισμός των μαθητών μας της Α΄ με τη Β΄ Λυκείου ανέβασε τα τοπικά στάνταρ της νυχτερινής διασκέδασης.