Παρουσίαση Famelab

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, έγινε παρουσίαση θεμάτων των θετικών επιστημών από μαθητές μας της Β΄ Λυκείου. Ήταν το αποκορύφωμα μιας δράσης που πραγματοποιήθηκε σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, με υπεύθυνους καθηγητές τους Π. Καραΐσκο, μαθηματικό και Κ. Κατσαντώνη, φυσικό, που είχε σκοπό να μυήσει τους συμμετέχοντες στη φιλοσοφία του διεθνούς διαγωνισμού Famelab. Οι μαθητές μας βρέθηκαν στη σκηνή, όπου είχαν την ευκαιρία να εξηγήσουν στο κοινό τους (τους συμμαθητές τους της Α΄ και Β΄ Λυκείου και καθηγητές), υψηλού επιπέδου επιστημονικά θέματα, όπως η γάτα του Σρέντιγκερ, το μποζόνιο Χιγκς, η τρύπα του όζοντος, η δράση της πενικιλίνης κ.ά.

Η πραγματική πρόκληση ήταν, χρησιμοποιώντας απλά υλικά μέσα και τα στοιχεία της προσωπικής τους γοητείας (αφηγηματική ικανότητα, χιούμορ, φαντασία, θεατρικότητα κ.λπ.), να κερδίσουν το κοινό τους, με τη φιλοδοξία να γίνουν διάσημοι. Η επιλογή των θεμάτων, η άρτια γνώση που είχαν γι’ αυτά, καθώς και τα σχόλια των συμμαθητών τους, μας κάνουν να περιμένουμε ότι θα τους δούμε να διαπρέπουν και σε σκηνές πολύ μεγαλύτερες από τη σχολική.