Η ζωή στο Διάστημα

Τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου, οι μαθητές μας της Γ΄ Λυκείου είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην ιστορία της κατάκτησης του διαστήματος, μέσω της έκθεσης “Life in Space”, που παρουσιάζεται στο Ολυμπιακό Κέντρο Γουδή.

Πρόκειται για μια παραγωγή παγκόσμιας κλάσης, που οργανώθηκε από την NASA και άλλους κορυφαίους οργανισμούς, την οποία έχουν δει μέχρι τώρα πάνω από 4 εκατομμύρια επισκέπτες σε όλο τον κόσμο.

Είδαμε διαστημικές στολές, σεληνιακά οχήματα, μοντέλα πυραύλων και δορυφόρων, στοιχεία από την καθημερινότητα των αστροναυτών στον διεθνή διαστημικό σταθμό. Μάθαμε για τον Γκαγκάριν, τον Τσιολκόφσκι και τον Φον Μπράουν.

Μεταξύ άλλων, είδαμε αντικείμενα που ενέπνευσαν τους πρωτοπόρους (όπως το τηλεσκόπιο, δώρο στον Φον Μπράουν από τη μητέρα του, που έστρεψε την προσοχή του, από την ηλικία των 10 ετών, στο διάστημα) και επιτεύγματα των πρωτοπόρων, που ελπίζουμε ότι θα εμπνεύσουν τους μαθητές μας.