ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ
ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Το σχολείο μας και φέτος, όπως και πέρυσι θα συλλέξει τρόφιμα για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου, τα οποία και θα παραδώσει το τμήμα Α2, το οποίο με μεγάλη προθυμία έχει αναλάβει και την προώθηση της δράσης. Η συλλογή τροφίμων θα διαρκέσει έως τις 15 Δεκεμβρίου 2023 με σκοπό να παραδοθούν πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, ώστε να βοηθήσουμε να στηθεί το γιορτινό τραπέζι για κάποιους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη τη βοήθειά μας.
Το κοινωνικό παντοπωλείο με το οποίο ήρθαμε σε επικοινωνία υπέδειξε τα ακόλουθα τρόφιμα ως περισσότερο αναγκαία, χωρίς να αποκλείει οποιαδήποτε άλλη προσφορά σε είδη τροφίμων μακράς διαρκείας:

ζυμαρικά, ρύζι, αλεύρι, όσπρια, ελαιόλαδο, ζάχαρη

Επειδή το μεγαλύτερο μάθημα που μπορεί να μας δώσει το σχολείο είναι η ενσυναίσθηση και η αλληλεγγύη υπολογίζουμε στη βοήθεια όλων σας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια

Γ. Γουλή