Επίσκεψη στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της Γ΄ Λυκείου, στις 8 Απριλίου 2024, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους χώρους και τη λειτουργία της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Κεντρικό γεγονός της επίσκεψης η παρακολούθηση μαθήματος πάνω σε θέματα Βιοηθικής, μαζί με τους φοιτητές, από τον καθηγητή κ. Ε. Πρωτοπαπαδάκη. Ο καθηγητής κ. Δ. Παυλόπουλος μας ξενάγησε σε ολόκληρο το κεντρικό κτίριο, αναδεικνύοντας τους κοινόχρηστους χώρους του ως έκθεση έργων τέχνης. Ευχάριστη έκπληξη ήταν η συνάντηση με τον πατέρα εξαιρετικών μαθητών μας, αγαπητό καθηγητή κ. Θ. Αποστολάτο. Μας μίλησε για θέματα Αστροφυσικής, όπου είναι αξεπέραστος και μας προσκάλεσε να ξαναπάμε, για να τα συζητήσουμε καλύτερα.

Πολλοί από τους μαθητές και τις μαθήτριές μας περιμένουμε ότι πολύ σύντομα θα ξανακάτσουν στα έδρανα του Πανεπιστημίου, αυτή τη φορά ως φοιτητές!