Επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη

Στις 10 Απριλίου 2024, η Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας παρακολούθησε πολύ ενδιαφέροντα προγράμματα του Μουσείου Μπενάκη. Συγκεκριμένα, ομάδα 50 μαθητών-μαθητριών, με πρωτοβουλία του κ. Γ. Ξενάκη και συνοδούς τις κ.κ. Γουλή Γ. , Ράπτη Β. και Αρχανιώτη Γ., επισκέφτηκε την Πινακοθήκη Γκίκα (Κριεζώτου 3, Αθήνα) και παρακολούθησε πρόγραμμα με τίτλο «Όταν η τέχνη υπερασπίζεται την ελευθερία».

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον ιδιαίτερα φιλόξενο και καλαίσθητο χώρο της Πινακοθήκης, στάθηκαν μπροστά σε έργα τέχνης και προσωπικά αντικείμενα (φωτογραφίες, χαρακτικά, πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, χειρόγραφα κλπ) σημαντικών Νεοελλήνων δημιουργών του 20ού αιώνα (Εγγονόπουλου, Τάσσου, Ελύτη, Σεφέρη, Ρίτσου κλπ), αναπτύσσοντας σκέψεις και προβληματισμούς για τη σχέση της τέχνης με την ελευθερία, ιδιαίτερα με την ελευθερία της έκφρασης και την ελευθερία των πολιτικών ιδεών. Η επίσκεψη αποτέλεσε ένα ιδιαίτερα εποικοδομητικό μάθημα, περιλαμβάνοντας άμεση βιωματική επαφή των μαθητών με σημαντικά έργα τέχνης, και ενθουσίασε τα παιδιά, ιδιαίτερα με τον καταληκτικό «αγώνα λόγων», όπου εξέφρασαν τις δικές τους απόψεις για την ελευθερία στην εποχή μας.

Επίσης, ομάδα 25 μαθητών και μαθητριών, με τη συνοδεία του κ. Σ. Αμπατζή και της κ. Ζ. Μπόμπου, επισκέφτηκε τον χώρο του Μουσείου Ελληνικού Πολιτισμού (Κουμπάρη 1, Αθήνα) και παρακολούθησε πρόγραμμα με τίτλο «Τέχνη και καθημερινότητα. Ένα οδοιπορικό στη νεότερη Ελλάδα». Ένα οδοιπορικό στα νησιά του Αιγαίου, την Κωνσταντινούπολη, την Πελοπόννησο και την Αθήνα μέσα από ζωγραφιές και χαρακτικά Ευρωπαίων Περιηγητών του 18ου και του 19ου αιώνα και επιλεγμένα αντικείμενα της Νεοελληνικής Συλλογής του Μουσείου, τα οποία αποκαλύπτουν όψεις της καθημερινότητας στη νεότερη Ελλάδα.