Ανιχνεύοντας τη θεατρική πράξη της αρχαίας τραγωδίας

Δεν υπάρχει βαθύτερος γκρεμός από την ανθρώπινη ανοησία – Σοφοκλής, Αντιγόνη

Την Πέμπτη, 30 Σεπτεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε η πρώτη προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας για το τρέχον σχολικό έτος. Μαθητές από τη Β΄ τάξη παρακολούθησαν την παράσταση «Αντιγόνη» σε μετάφραση Γιώργου Μπλάνα, σκηνοθεσία Δημήτρη Λάλου.

Η παράσταση απευθύνεται μόνο σε μαθητές σχολείων στο πλαίσιο του προγράμματος “Ανιχνεύοντας τη Θεατρική Πράξη της Αρχαίας Τραγωδίας” Πρόκειται για Επιχειρησιακό Πρόγραμμα με τίτλο «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση, με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΣΠΑ 2014-2020) με σύμπραξη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πειραιώς & Νήσων με τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού & Νεολαίας Δήμου Πειραιά και το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

Η παράσταση είναι ευρηματική, με εξαιρετικές ερμηνείες των ηθοποιών, πλαισιωμένη από την ανάλυση της αρχαιολόγου κ. Εύης Πίνη, υπεύθυνης εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων και με την υποστήριξη ειδικά επιμελημένου εντύπου και εκπαιδευτικής ταινίας με τίτλο «Και εγένετο Θέατρον»: https://www.dithepi.gr/el/events/4652/

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με προσοχή την παράσταση και συμμετείχαν στη συζήτηση με την κ. Πίνη. Στη συνέχεια, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν όψεις της χωροταξίας του Πειραιά και να περιηγηθούν στην περίφημη και ιστορική περιοχή της μαρίνας Ζέας.