Μύηση στην αρχαιολογική έρευνα

Οι μαθητές δύο τμημάτων της Α΄ τάξης, κατά τη διάρκεια επίσκεψης που πραγματοποιήθηκε στις 30 Νοεμβρίου, είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια σπάνια αρχαιολογική εμπειρία.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι “Ύδωρ Αείρροον” και παρέχεται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων, στο κτήριο της περιοχής “Ξυλαποθήκη” των Αστικών Πυλών του Πειραιά, όπου στεγάζονται εργασίες συντήρησης των ανασκαφικών ευρημάτων, σε συνδυασμό με έκθεση για τα ευρήματα και το συναφές έργο του μετρό, το οποίο τα ανέδειξε. Πρόκειται για μοναδικό παράδειγμα στην Ελλάδα μιας έκθεσης ανοικτής στο κοινό, παράλληλα με εργαστήριο συντήρησης σε κοινή θέα.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν, με ψηφιακό αρχείο παρουσίασης, βίντεο και τη θερμή ομιλία της υπεύθυνης εκπαιδευτικών προγραμμάτων αρχαιολόγου κ. Εύης Πίνη, στα αποτελέσματα της αρχαιολογικής έρευνας και μυήθηκαν στα μυστικά των συστημάτων ύδρευσης και αποχέτευσης του Πειραιά, του μακρινού αλλά και του πιο κοντινού παρελθόντος. Συμμετείχαν επίσης στη συζήτηση για τη σημασία της διαχείρισης των υδάτινων πόρων σε έναν πολιτισμό και είχαν την ευκαιρία να εκτιμήσουν την πρακτική άνεση και την υγιειονομική ασφάλεια της ζωής, ως προς την ύδρευση και την αποχέτευση σε μία πόλη όπως η Αθήνα.

Η βροχή συντονίστηκε με το θέμα του προγράμματος και πρόσθεσε στοιχείο περιπέτειας στην επίσκεψη, στο αρχαίο και σύγχρονο επίνειο της μεγάλης πόλης μας!