Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας, συνοδευόμενη από τις εκπαιδευτικούς Γεωργία Γουλή, Βίκυ Ράπτη, Μαρία Μπουρτζή και Εύη Αγγελή, παρακολούθησε στο Δημοτικό Θέατρο Ηλιούπολης την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου τη μουσικοχορευτική παράσταση που διοργάνωσε το Ειδικό Γυμνάσιο και Λύκειο της πόλης μας.

Η εκδήλωση έγινε στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία και ήμασταν εκεί κρατώντας την υπόσχεση που είχαμε δώσει πέρυσι ότι θα μας βρίσκει μαζί η συγκεκριμένη μέρα.
Συγχαρητήρια στη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του Ειδικού Σχολείου για την οργάνωση αυτής της εκδήλωσης, την αγάπη και την αφοσίωση στο έργο τους -που και πέρυσι μας είχε εντυπωσιάσει- και το μάθημα αλληλεγγύης και ενσυναίσθησης που πρόσφεραν στους δικούς μας μαθητές.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του Ειδικού Σχολείου για το μάθημα ζωής που μας έδωσαν.

Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά για την σοβαρότητα, την ανθρωπιά και την αγάπη με την οποία αγκάλιασαν αυτή την εκδήλωση.

Φύγαμε συγκινημένοι και με την ευχή αυτή η Παγκόσμια Ημέρα γρήγορα να πάψει να υφίσταται, γιατί όλα αυτά τα παιδιά στην καθημερινότητά τους θα έχουν τις ίδιες και ίσες ευκαιρίες με τα άλλα παιδιά και προσβασιμότητα στα ίδια σχολεία.

Γιατί όλοι είναι διαφορετικοί και όλοι πρέπει να είναι ίσοι!