Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Μαραθώνα

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης στον Μαραθώνα.

Πρώτος σταθμός της επίσκεψης ήταν το Μουσείο Μαραθωνίου Δρόμου, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν ταινία σχετικά με τους ημεροδρόμους της αρχαιότητας, την ιστορία του Μαραθωνίου δρόμου και της θέσπισης του ομώνυμου ολυμπιακού αγωνίσματος, καθώς και του Σπάρταθλου. Ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου, παρακολουθώντας στιγμιότυπα από τη ζωή και τις επιδόσεις σπουδαίων αθλητών του Μαραθωνίου δρόμου.

Δεύτερος σταθμός ήταν το Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα, όπου οι μαθητές ξενάγησαν τους συμμαθητές τους και περιεργάστηκαν τα εκθέματα, σύμφωνα με το πρόγραμμα “ανεστραμμένης ξενάγησης” το οποίο είχαν ετοιμάσει.

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα αναδείχθηκε σε κάψουλα του χρόνου η οποία, εκτός από το πεδίο της ιστορικής μάχης, διαφυλάσσει πέντε συναπτές χιλιετίες πολιτισμού στη “μικρή Μεσοποταμία” της Αττικής, όπως αποκαλούν οι αρχαιολόγοι την περιοχή του Μαραθώνα.

Μεταξύ των εκθεμάτων που κίνησαν το ενδιαφέρον των μαθητών και είχαν να τους διηγηθούν ιστορίες ήταν η εγχυτρισμένη σε κυψέλη μέλισσας ταφή παιδιού Ελληνιστικής εποχής (50 π.Χ. – 50 μ.Χ).

Η βόλτα στη μεγαλύτερη παραλία της Αττικής, με τους κύκνους και το ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο, επιστέγασε το όμορφο πρωινό στον Μαραθώνα!