Επίσκεψη στο ΚΕ.ΕΠ.Ε.Α. Ορίζοντες

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου, το τμήμα Β1, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Γουλή Γ. και Ράπτη Β. και στα πλαίσια των δράσεων “Σχολείο Ανοικτό στην Κοινότητα”, επισκέφτηκε το Κέντρο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ΑΜΕΑ. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο, γνώρισαν τους μαθητές του Κέντρου, συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες. Και η μόνη τους έγνοια όταν κατέβαιναν αυτή την όμορφη σκάλα, που οδηγούσε στα εργαστήρια και ήταν στολισμένη με στίχους ποιημάτων και ρήματα που προέτρεπαν να μην εγκαταλείπουμε την προσπάθεια, ήταν πόσο γρήγορα θα μπορούσαν να επιστρέψουν σ’ αυτό τον φιλόξενο χώρο.

Ευχαριστούμε τον Δήμο Ηλιούπολης, που μας μετέφερε δωρεάν με δικό του λεωφορείο, τη διευθύντρια και όλους τους εκπαιδευτές του κέντρου που μας δέχτηκαν με τόσο μεγάλη αγάπη, τον Δημήτρη, μαθητή του κέντρου, που μας ξενάγησε σε όλο το χώρο, τους μαθητές του ΚΕ.ΕΠ.Ε.Α. που μας αγκάλιασαν  και τους δικούς μας μαθητές, για τον σεβασμό στον χώρο και τους ανθρώπους του, την αγάπη τους προς τους μαθητές του κέντρου, τη διάθεση να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν και τη μεγάλη τους επιθυμία να ξαναβρεθούν εκεί. Γιατί τα παιδιά με την αγνή τους ψυχή πάντα μας δείχνουν τον δρόμο, αρκεί εμείς να τους δώσουμε την ευκαιρία!