Παράδοση τροφίμων στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου, το τμήμα Β3 με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Γουλή Γ., Αρχανιώτη Γ. και Κοντογεώργου Κ. , στα πλαίσια των δράσεων “Σχολείο Ανοικτό στην Κοινότητα”, επισκέφτηκε το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ηλιούπολης και παρέδωσε τρόφιμα που συνέλεξε γι’ αυτό το σκοπό το σχολείο μας.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τις οικογένειές τους, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Ευχαριστούμε τον Δήμο Ηλιούπολης για την παραχώρηση του λεωφορείου. Ευχαριστούμε το Β3 που ανέλαβε τη συγκεκριμένη δράση, την προώθησε στο σύνολο των μαθητών, συνέλεξε, αποθήκευσε, συσκεύασε και παρέδωσε τα τρόφιμα, δείχνοντας από την πρώτη στιγμή ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αγάπη και ενσυναίσθηση. Γιατί τα παιδιά κατάλαβαν ότι θα είναι πολύ μεγάλη η χαρά τους όταν καθίσουν φέτος στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι, αφού θα σκέφτονται ότι με τη βοήθειά τους στρώθηκαν και πολλά άλλα τραπέζια συμπολιτών τους, που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση. Επιμένοντας ότι το μεγαλύτερο μάθημα που μπορούμε να δώσουμε στους μαθητές μας είναι η αλληλεγγύη, ο εθελοντισμός και η αγάπη για τον συνάνθρωπο, ευχόμαστε σε όλους Καλές Γιορτές!