Επίσκεψη στο Μουσείο Γουλανδρή

Στις 20 Φεβρουαρίου, στο Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή, μαθητές μας της Α΄ και της Γ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να δουν τι θα πει μοντέρνα και τι σύγχρονη τέχνη, έτσι που να καταλάβουν και ποια είναι η διαφορά. Είχαν επίσης την ευκαιρία να δουν τι θα πει μοντέρνος τρόπος παρουσίασης της τέχνης, από ένα μουσείο παγκόσμιας κλάσης.

Το Μουσείο Γουλανδρή όχι μόνο έχει εξαιρετική μόνιμη συλλογή (επιπέδου Πικάσο, Βαν Γκογκ, Γκωγκέν και από Έλληνες τους κορυφαίους), αλλά ακριβώς γι’ αυτό έχει το κύρος που του επιτρέπει να διοργανώνει και εξαιρετικές περιοδικές εκθέσεις, όπως η τρέχουσα που είναι για τον Νέο Ρεαλισμό.

Η ξενάγηση έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να διαπιστώσουν αλλά και να δείξουν ότι μπορούν να κάνουν έξυπνες παρατηρήσεις πάνω στα σύγχρονα έργα, τα οποία είναι “κατασκευές” με αυτόν ακριβώς τον σκοπό: Να μας κάνουν να σκεφτόμαστε, κι έτσι να μας αρέσουν, ακόμη και αν με τη στενή, παραδοσιακή αντίληψη δεν είναι “όμορφα”.