Επίσκεψη στην Κοινωνική Καφετέρια

Στα πλαίσια των δράσεων “Σχολείο ανοιχτό στην κοινότητα” που συνεχίζονται και το 2023, το τμήμα Γ
Ανθρωπιστικών Σπουδών 2 του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Γουλή Γ. και Ράπτη Β., επισκέφτηκαν την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου την Κοινωνική Καφετέρια “Sun City” στην οδό Αρχιμήδους, όπου απασχολούνται άτομα του Σωματείου Αποκατάστασης και Ειδικής Αγωγής ΑμεΑ “Παναγιά Ευαγγελίστρια”. Σκοπός αυτού του εγχειρήματος είναι να εκπαιδευτούν επαγγελματικά, άτομα με αναπηρία.
Οι μαθητές μας, με την ευαισθησία τους και την ενσυναίσθηση που μας έχει εκπλήξει, γέμισαν χαμόγελα και αισιοδοξία τον χώρο, άφησαν το αποτύπωμά τους και το αποτύπωμα του σχολείου μας στον μεγάλο καθρέφτη και έφυγαν με την υπόσχεση να επιστρέψουν σύντομα στο φιλόξενο αυτό χώρο και να βοηθήσουν να γίνει γνωστός σε όλους τους συμπολίτες τους.

Ευχαριστούμε το προσωπικό της καφετέριας που μας δέχτηκε με τόση αγάπη και για τα ημερολόγια που μας χάρισαν. Ευχαριστούμε τους μαθητές μας που για μία φορά ακόμη αγκάλιασαν το σύνθημά μας: “Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι, όλοι ενωμένοι” και μας έκαναν υπερήφανους!