Στο Ειδικό Γυμνάσιο Αθηνών

Η Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες – μας βρήκε στο Ειδικό Γυμνάσιο Αθηνών, στα πλαίσια των δράσεων “Σχολείο ανοιχτό στην κοινότητα, κανένα παιδί μόνο του”. Οι μαθητές μας, με το σύνθημα ” Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι, όλοι ενωμένοι” έπαιξαν, χόρεψαν, ζωγράφισαν, συζήτησαν με τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου κάτω από το συντονισμό και την επίβλεψη του εξαιρετικού προσωπικού του σχολείου. Και μπορέσαμε να φύγουμε από αυτό το φιλόξενο χώρο, που μας αγκάλιασε με τόση αγάπη, μόνο με την υπόσχεση να ξαναβρεθούμε σύντομα.

Ευχαριστούμε τη διεύθυνση και όλο το προσωπικό του σχολείου για τη θερμή υποδοχή, τη διάθεση να μας ξεναγήσουν σε όλους τους χώρους, τις όμορφες δραστηριότητες αλληλεπίδρασης που είχαν ετοιμάσει. Ευχαριστούμε τους μαθητές του ειδικού σχολείου που μας καλωσόρισαν με τόση αγάπη και ενθουσιασμό! Τέλος, ευχαριστούμε τους μαθητές μας που μας συνόδευσαν, για το ήθος τους, τα αγνά τους αισθήματα και τη διάθεση που έδειξαν να γίνουν οι καινούργιοι φίλοι αυτών των παιδιών. Γιατί κανένα παιδί δεν πρέπει ούτε να είναι ούτε να αισθάνεται μόνο του!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ράπτη Βασιλική, Γουλή Γεωργία